Ceny zbóż, notowania, aktualności

Trudny wrzesień na rynku zbóż

Trudny wrzesień na rynku zbóż

Początek września 2019 roku kontynuował coroczne tendencje - rolnicy chcieli szybko pozbyć się zgromadzonego w magazynach zboża, ale chętnych na jego zakup nie było zbyt wielu. Stąd też niskie ceny, jakimi rozpoczął się miesiąc.

Tona pszenicy konsumpcyjnej (zarówno 14%, jak i 12,5%) kosztowała średnio 650 złotych. Niewiele mniej trzeba było zapłacić za pszenicę paszową (średnio 630 zł/t). Z tego trendu wyłamał się jęczmień, na który popyt był wyjątkowo duży. Maksymalna cena jęczmienia konsumpcyjnego wynosiła 680 złotych za tonę.

W połowie września sytuacja nieco się poprawiła, przynajmniej w portach. Tonę pszenicy na eksport sprzedać można było po 700 złotych. Tonę kukurydzy - za niespełna 660 złotych.

W tym samym okresie stawki obowiązujące w kraju nie zmieniły się wobec pierwszych dni września. Do trendu spadkowego dołączyła kukurydza (sucha - około 610 zł/t, zarówno ubiegłoroczna, jak i z nowych zbiorów; mokra kosztowała niewiele powyżej 400 zł/t), a cena pszenicy nadal oscylowała wokół 650 zł/t. Zdrożał za to jęczmień konsumpcyjny (do maksymalnie 700 złotych za tonę).

Połowa miesiąca przyniosła także zwyżki na rynku rzepaku, choć do transakcji dochodziło rzadko. Rolnicy usiłowali sprzedać ziarno za 1620-1635 złotych za tonę, podczas gdy odbiorcy nie zgadzali się na płacenie za tonę więcej niż 1580 złotych.

Ostatni tydzień września przyniósł niewielkie zmiany cen. Nieznacznie drożej można było sprzedać kukurydzę (620 zł/t suchej), ale tylko na eksport. Rekordy cenowe nadal należały do jęczmienia, zwłaszcza browarnego, którego cena przekroczyła 800 zł/t.

A ceny pasz? We wrześniu najbardziej poszukiwano śrut. Rzepakową można było kupić po 850 zł/t. Sojowa NON GMO wyceniana była powyżej 1700 złotych za tonę.

Powrót do aktualności