Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny pszenicy na poziomie

Ceny pszenicy na poziomie

Zwyżka notowań pszenicy na światowych parkietach nie potrwała długo. Już wczorajszy dzień zamknął się spadkiem w Paryżu do poziomu 176 euro za tonę. Ale to i tak wysoki poziom jak na czas żniw - uważają handlowcy.

Zanim korekta z paryskiego parkietu zdąży się ugruntować i przełożyć na wewnętrzne rynki, producenci mogą korzystać z wyższych stawek. To efekt także małej, mimo żniw, ilości ziarna na rynku. Ubiegłoroczne już się kończy, a tegoroczne trafia do sprzedaży małymi partiami. A jego jakość jest bardzo zróżnicowana. W wielu rejonach zboża nadrobiły straty, ale część wyschła, zanim zdążyła ostatecznie dojrzeć.

Na razie na ukończeniu są żniwa jęczmienia, trwają pszenżyta i bardzo powoli zaczynają się pszenicy. Najdłużej na koszenie poczeka żyto. A jak kształtują się ceny?

Żniwa 2019 rok
ceny transakcyjne zł/t
pszenica konsumpcyjna 650-715
pszenica paszowa 630-660
pszenżyto 570-610
jęczmień 570-600
żyto konsumpcyjne 550-570
żyto paszowe 540-560

Bardzo duże różnice są w cenach ubiegłorocznej pszenicy konsumpcyjnej. Na południu kraju, gdzie ziarna nadal jest sporo, stawki w magazynie sprzedającego zaczynają się od 650 złotych za tonę. Tam, gdzie zeszłoroczne ziarno już się kończy, a nowego jeszcze nie ma (na przykład na północy kraju), cena sięga nawet 770 złotych za tonę.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności