Ceny zbóż, notowania, aktualności

Świat soją stoi

Świat soją stoi

ziarna soi w plecionym koszyczku
123RF Zdjęcie Seryjne

Próby podbicia stawek na razie na nic się zdają. Sprzedający są w przewadze. Jeszcze w lipcu tona śruty na chicagowskim parkiecie kosztowała blisko 340 USD. Teraz jej ceny spadły poniżej 300 USD. Ostatnie prognozy Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa to poprawa szacunków tegorocznych zbiorów roślin oleistych. Stopień zaawansowania rozwoju roślin na plantacjach jest już na tyle duży, że jeśli dobra pogoda się utrzyma, to uprawom nic już nie powinno zagrażać. Zbiory mogą zakończyć się rekordem produkcji - 119,23 mln t.

Tymczasem w kraju śruta zdrożała - i to pomimo sporych stałych dostaw i dużych zapasów w magazynach. A to z kolei sprawia, że potencjalni nabywcy ograniczyli zamówienia. W lipcu notowania śruty sojowej sięgały 1410 zł/t. Na początku sierpnia stawki spadły do 1270 zł, ale teraz wróciły do poziomu 1300 zł. W porównaniu z ubiegłym rokiem jest taniej nawet o ponad 300 zł.

Sporym zainteresowaniem kupujących cieszy się za to olej sojowy, mimo że cena za tonę z dostawą do centrum kraju grubo przekracza 3000 zł.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności