Źródło: 123RF Zdjęcie Seryjne

Oziminy na plusie

pole polryte śniegiem
123RF Zdjęcie Seryjne

Stan ozimin na polach pracownicy Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego badają poprzez pomiar temperatury nad powierzchnią gleby i na głębokości ok. 5 cm. Maksymalny spadek temperatury gleby wyniósł 3 stopnie. W weekend termometry w regionie pokazywały nawet minus 26 stopni. Taka temperatura jest szczególnie niebezpieczna dla roślin. Mróz w połączeniu z zimnym wiatrem może zniszczyć uprawy. Na szczęście w ostatnich dniach wiatru nie było, a oziminy chroni 7-centymetrowa warstwa śniegu.

Rolnicy jeszcze doskonale pamiętają ubiegłoroczną zimę. Mrozy i brak pokrywy śnieżnej spowodowały, że rolnicy ponieśli spore straty. Według danych Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, w zeszłym roku na Podlasiu gospodarze musieli przesiać ok. 10 tys. ha ozimin. Warunki atmosferyczne są nieprzewidywalne, dlatego Ministerstwo Rolnictwa zachęca rolników do ubezpieczenia swoich upraw i dofinansowuje składki. Dopłaty wynoszą 65% kwoty składki do jednego hektara upraw i 65% do sztuki bydła. Na dopłaty do ubezpieczeń rząd przeznaczył ponad 900 mln zł.

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane klęskami żywiołowymi, mogli składać wnioski do ARiMR o przyznanie wsparcia. Jak mówi Maciej Sulik z ARiMR w Białymstoku, kwota sięga 300 tys. zł, jednak nie może przekroczyć 80% kosztów kwalifikowanych. Wnioski o pomoc rolnicy mogą składać do 25 stycznia.

Źródło: Agrobiznes TVP