Ceny zbóż, notowania, aktualności

Oziminy na plusie

Oziminy na plusie

pole polryte śniegiem
123RF Zdjęcie Seryjne

Stan ozimin na polach pracownicy Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego badają poprzez pomiar temperatury nad powierzchnią gleby i na głębokości ok. 5 cm. Maksymalny spadek temperatury gleby wyniósł 3 stopnie. W weekend termometry w regionie pokazywały nawet minus 26 stopni. Taka temperatura jest szczególnie niebezpieczna dla roślin. Mróz w połączeniu z zimnym wiatrem może zniszczyć uprawy. Na szczęście w ostatnich dniach wiatru nie było, a oziminy chroni 7-centymetrowa warstwa śniegu.

Rolnicy jeszcze doskonale pamiętają ubiegłoroczną zimę. Mrozy i brak pokrywy śnieżnej spowodowały, że rolnicy ponieśli spore straty. Według danych Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, w zeszłym roku na Podlasiu gospodarze musieli przesiać ok. 10 tys. ha ozimin. Warunki atmosferyczne są nieprzewidywalne, dlatego Ministerstwo Rolnictwa zachęca rolników do ubezpieczenia swoich upraw i dofinansowuje składki. Dopłaty wynoszą 65% kwoty składki do jednego hektara upraw i 65% do sztuki bydła. Na dopłaty do ubezpieczeń rząd przeznaczył ponad 900 mln zł.

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane klęskami żywiołowymi, mogli składać wnioski do ARiMR o przyznanie wsparcia. Jak mówi Maciej Sulik z ARiMR w Białymstoku, kwota sięga 300 tys. zł, jednak nie może przekroczyć 80% kosztów kwalifikowanych. Wnioski o pomoc rolnicy mogą składać do 25 stycznia.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności