Ceny zbóż, notowania, aktualności

UE – spadek notowań pszenicy

UE – spadek notowań pszenicy

kłosy pszenicy na ziarnie
123RF Zdjęcie Seryjne

Na obniżki cen pszenicy wpłynęły słabe wyniki tygodniowego eksportu, a także wyraźne spadki cen tego surowca za oceanem. W zeszłym tygodniu wywieziono z Unii jedynie 247,188 tys. t pszenicy miękkiej. KE skorygowała w dół prognozę eksportu pszenicy z UE w bieżącym sezonie o 1 mln t do 24 mln t.

Notowania zbóż na CBoT w ubiegłym tygodniu spadały. Kukurydza w kontrakcie na grudzień staniała o 5,4% do 130,6 USD/t, a pszenica o 7,5% do 136,5 USD/t. Duże obniżki dotknęły również pszenicy HRW na giełdzie w Kansas - spadek o 7,6% do 141,1 USD/t. Wszystko przez zwiększającą się dostępność surowca od dostawców m.in. z Australii.

Na giełdzie CBoT staniała również kukurydza - o 5,4% w ciągu tygodnia. Notowania złotego ziarna były wspierane przez wzmożoną produkcję bioetanolu w Stanach oraz zmniejszające się zapasy tego biopaliwa. Notowania bioetanolu wspierają także doniesienia o ewentualnym zmniejszeniu wydobycia ropy przez kraje OPEC. Jednak obecnie mówi się o ogromnej podaży złotego ziarna i całego segmentu zbóż paszowych.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności