Ceny zbóż, notowania, aktualności

Presja podażowa na unijnym rynku zbóż

Presja podażowa na unijnym rynku zbóż

zboże na polu
123RF Zdjęcie Seryjne

Pomimo wcześniejszych prognoz, szacunki tegorocznych zbóż w UE są na niskim poziomie. Ma to związek ze zwiększającą się presją podażową w ujęciu globalnym. Zwiększeniu uległa dostępność ziarna kukurydzy z nowych zbiorów, co wpływa na ceny. Światowe trendy oraz ostra konkurencja w wywozie surowców także mają wpływ na kształtowanie się stawek w UE.

W ostatnim tygodniu Strategie Grains poinformowało o przewidywanej wysokości zbiorów zbóż w Unii. Szacunki dla pszenicy obniżono o 1,4 mln t do 136,5 mln t. Zatem można mówić o zbiorach o 10% mniejszych niż w zeszłym roku. Na redukcję wpłynęła niekorzystna pogoda w części UE, głównie we Francji. Jakość ziarna również pozostawia wiele do życzenia. Natomiast susze w niektórych krajach Unii poskutkowały redukcją prognoz produkcji kukurydzy - o 1,3 mln t do 59,3 mln t.

W Stanach zaczęły się żniwa kukurydzy. Do 11 września br. zebrano surowiec z 5% areału (wobec 7% w analogicznym okresie przed rokiem). 33% upraw oceniono jako dojrzałe (w porównaniu do 32% w tym samym okresie rok temu). Kondycja złotego ziarna w USA jest dobra - 74% plantacji otrzymało najwyższe oceny.

W USA tempo produkcji bioetanolu nadal jest wysokie. W tygodniu, który skończył się 9 września 2016 r. dzienna produkcja bioetanolu wyniosła 1004 tys. baryłek w porównaniu do 998 tys. baryłek w tygodniu wcześniejszym. Zapasy są na poziomie 20,21 mln baryłek. Na koniec tygodnia cena bioetanolu na CBoT była na poziomie 1,408 USD/galon amerykański.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności