Ceny zbóż, notowania, aktualności

UE – spadki cen zbóż

UE – spadki cen zbóż

analityk analizujący ceny zbóż
123RF Zdjęcie Seryjne

Natomiast na CBoT tendencja zwyżkowa. Kukurydza w kontrakcie wrześniowym zdrożała o 3,3% do 128,7 USD/t, a pszenica o 1% do 138,5 USD/t. Umocnienie notowań zbóż w zeszłym tygodniu wynikało m.in. z wykupu pozycji krótkich przez fundusze przed publikacją raportu USDA. Na poprawę notowań soi wpływ miał wzmożony eksport do Chin (484 tys. t).

W tym miesiącu rozpoczną się żniwa kukurydzy w Stanach. Ceny będą spadać wraz z dostępnością surowca. Warto zaznaczyć, że zbiory tego gatunku w USA będą bardzo dobre. Amerykański Departament Rolny w sierpniu poinformował, że prognozowane zbiory wyniosą 384,9 mln t wobec 345,5 mln t przed rokiem. Zdaniem IGC, Stany zbiorą 378,8 mln t kukurydzy. Według Informa Economics będzie to 388,6 mln t. Zatem najpewniej w najbliższym raporcie USDA wysokość zbiorów tego gatunku będzie skorygowana w górę.

Zbiory złotego ziarna w USA potrwają do listopada. Około 50% kukurydzy zostanie zebrane w październiku - tak jak miało to miejsce w ostatnich pięciu latach - a reszta we wrześniu i listopadzie. Zwykle zaawansowanie zbiorów do końca września wynosiło ok. 23%, a pod koniec października było to ok. 73%. Najkrócej zbiory trwają zazwyczaj w stanie Illinois. Dnia 4 września br. 18% upraw osiągnęło dojrzałość (średnia z ostatnich 5 lat wynosi 20%) . Kondycja upraw jest dobra. Najwyżej oceniono aż 74% upraw wobec 68% w tym samym okresie rok temu.

Zbiory soi w Stanach zwykle są w pełni w październiku. Ok. 20% surowca zebranych jest zazwyczaj we wrześniu, a reszta w listopadzie. Na początku września najwyżej oceniono 73% upraw wobec 63% w analogicznym okresie przed rokiem.

Kraje basenu Morza Czarnego zaczynają przodować w światowym eksporcie zbóż. Dla przykładu, wywóz zbóż z Ukrainy w zeszłym tygodniu wyniósł 660 tys. t (480 tys. t pszenicy, 165 tys. t jęczmienia i 15 tys. t kukurydzy).

Zniesienie rosyjskich ceł w eksporcie pszenicy korzystnie wpływa na wyniki eksportu. Na razie jednak nie można mówić o dużym wzroście sprzedaży zagranicznej. Natomiast prognozowane rekordowe zbiory w Rosji spowodują wzrost nadwyżki eksportowej. Eksport pszenicy z Rosji ma wynieść w tym sezonie aż 30 mln t wobec 25 mln t rok temu.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności