Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny rzepaku i pszenicy w UE

Ceny rzepaku i pszenicy w UE

pszenica przed silosem zbożowym
123RF Zdjęcie Seryjne

Canola na kanadyjskiej giełdzie w kontrakcie listopadowym w ciągu ostatniego tygodnia potaniała o 1,9% do 459,6 CAD/t w związku ze spadkami na rynku soi.

Na chicagowskiej giełdzie towarowej sierpniowy kontrakt terminowy na soję przez tydzień potaniał o 3,3% do 366,8 USD/t w związku z prognozami dobrych plonów i sprzyjającą wegetacji aurą dla upraw soi w USA. Tymczasem eksport tego gatunku ze Stanów był w ostatnim tygodniu wyjątkowo wysoki, co umacniało jej notowania. Na rynku tego surowca ogromne znaczenie miała presja bardzo wysokich zbiorów soi w Stanach i na świecie, o czym wspomniano w ostatnim raporcie USDA. Tendencja ta prawdopodobnie się utrzyma.

Na giełdzie Euronext pszenica w kontrakcie wrześniowym w ciągu tygodnia straciła na wartości o 2,1% do 160 EUR/t. Rynek tego gatunku był pod wpływem ogromnej podaży pszenicy, ponieważ IGC podniosła pod koniec ubiegłego tygodnia prognozy jej zbiorów w nowym sezonie z 735 do 743 mln t. Na taką prognozę wpływ miał wzrost szacunków dla Rosji, Stanów Zjednoczonych oraz Indii, co zrekompensowało spadek dla UE. W Chicago najbliższe kontrakty na pszenicę znacznie staniały w ciągu tygodnia o 6% w związku ze światową perspektywą wzrostu podaży w nowym sezonie. W bieżącym roku Rosja prawdopodobnie zbierze rekordową ilość zbóż - 117 mln t w porównaniu do 104,8 mln t przed rokiem (dane SovEcon). W Rosji może również nastąpić redukcja podatku eksportowego na pszenicę.

Na światowym rynku zbóż wzrasta konkurencja ze strony Ukrainy, Kazachstanu oraz Rosji. Jednocześnie Egipt w ostatnim czasie anulował oferty przetargowe w celu zbicia cen pszenicy z rejonu Morza Czarnego. Natomiast Francja odnotowała 43% spadek eksportu pszenicy poza Unię, a na jej miejsce wskoczyła Rumunia z 87% wzrostem. Jakość francuskiej i niemieckiej pszenicy jest gorsza niż zwykle z powodu obfitych deszczów. Pszenica staniała także na unijnym rynku rzeczywistym.

Kukurydza na paryskiej giełdzie w kontrakcie czerwcowym w ciągu tygodnia potaniała o 0,5% do 165,5 EUR/t w związku ze spadkowymi nastrojami na rynku zbóż.

Źródło: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności