Ceny zbóż, notowania, aktualności

Żniwa problemów

Żniwa problemów

ziarno sypane z kombajnu na ciężarówkę
123RF Zdjęcie Seryjne

Okazało się, że plony są o połowę niższe od ubiegłorocznych. Niestety na tym nie koniec problemów, bo i jakość, i cena pozostawiają wiele do życzenia.

Przedsiębiorstwo Młyn Proboszczowice w gminie Warta największą falę skupu zboża ma już za sobą. Bywało, że w ciągu doby zboże sprzedawało tu ponad 100 rolników.

Teraz kolejek nie ma. Sprzedających jest o połowę mniej, ale i tak młyn kupuje każdego dnia od 200 do 300 t zboża z tegorocznych zbiorów. Cena 600 zł/t pszenicy konsumpcyjnej, a po 500 zł za pszenżyto i żyto.

Jak mówi Grzegorz Kopacki, zboże nie ma gęstości, a niektóre partie są wilgotne. Z wysokością plonów również jest problem. Na dobrych glebach III i IV klasy zbiory pszenicy, która przemarzła i zaatakowały ją choroby, kształtują się w granicach 7-8 t z ha. Ale bywało też tak, że rolnicy zbierali tylko 4 t pszenicy czy 2-3 t żyta z ha.

Ceny skupu również nie satysfakcjonują rolników. Ceny skupu zbóż w Sieradzkiem są znacznie niższe od ubiegłorocznych i tych z innych województw - nawet o blisko 50 zł na tonie. Czy przy tej jakości ziarna ceny wzrosną? Nie wiadomo. Ale trzeba się liczyć z tym, że mąka, która kosztuje teraz 85 gr/kg, już za kilka tygodni będzie droższa.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności