Ceny zbóż, notowania, aktualności

Unia Europejska a susza w Brazylii

Unia Europejska a susza w Brazylii

pole po przejściu suszy
123RF Zdjęcie Seryjne

Pszenica w kontrakcie na wrzesień kosztowała 168,8 EUR/t, czyli o 0,3% więcej niż pod koniec wcześniejszego tygodnia. Tendencja wzrostowa również na CBoT. Wartość kukurydzy w najbliższym kontrakcie wzrosła o 1,7% do 163,5 USD/t, a pszenicy - o 0,9% do 178,4 USD/t.

Susza w Brazylii wciąż trwa. Lanworth obniżył prognozy zbiorów kukurydzy o 5% do 75 mln t, a prognozy eksportu do 23 mln t. Kiepskie warunki atmosferyczne w tym kraju wpływają na ceny kukurydzy. Wciąż spore znaczenie dla wysokości cen złotego ziarna mają wzrastające notowania soi oraz śruty sojowej. W pewnym stopniu soja „ciągnie” w górę ceny kukurydzy.

Jeśli chodzi o pszenicę, to istnieją obawy o jakość pszenicy HRW z produkcji USA w tym roku. Zbiory mają być jednak wysokie. W ubiegłym roku w Stanach odnotowano bardzo korzystne wyniki produkcji pszenicy tej klasy. Zapasy na koniec sezonu mają wynieść 11,6 mln t. Prognozy dla rynku kukurydzy oraz pszenicy w Stanach potwierdzają spore nadwyżki podaży, które mają związek z wysokimi zapasami, a także przewidywanymi dobrymi zbiorami. Co więcej, mocna pozycja dolara ma negatywny wpływ na amerykański eksport (m.in. pogarsza konkurencyjność).

Prognozy produkcji pszenicy są dość optymistyczne. Warto wspomnieć o istotnej korekcie prognoz zbiorów pszenicy na Ukrainie. Jak podało UkrAgroConsult, zbiory będą na poziomie 22 mln t (+4 mln t w porównaniu do wcześniejszej prognozy).

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności