Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny zbóż w kontraktach terminowych w UE

Ceny zbóż w kontraktach terminowych w UE

rolnik przeliczający gotówkę za zboże
123RF Zdjęcie Seryjne

Pszenicę w kontraktach na maj wyceniono na 154,5 EUR/t w porównaniu do 154 EUR/t przed dwoma tygodniami. Natomiast kukurydza w kontraktach na czerwiec kosztuje 151,75 EUR/t wobec 152 EUR/t w tygodniu wcześniejszym.

W zeszłym tygodniu nastąpiło złagodzenie polityki monetarnej (Europejski Bank Centralny). Od dnia 16 marca będą zmniejszone stopy procentowe - podstawowa z 0,05% do 0% kredytu, a depozytowa - z -0,3% do -0,4%. Rozszerzeniu uległa skala luzowania ilościowego. Wpłynęło to na umocnienie pozycji euro względem dolara amerykańskiego. Ostatni tydzień przyniósł również wyższe ceny ropy naftowej. Ropa Brent na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztowała pod koniec tygodnia 40,90 USD za baryłkę. Na wzrosty miała wpływ decyzja niektórych krajów dotycząca zamrożenia poziomu wydobycia.

Notowania pszenicy na CBoT w najbliższym tygodniu wzrosły w skali tygodnia o 4% do 173,2 USD/t, natomiast kukurydzy o 2,5% do 142,7 USD/t.

Słabszy dolar amerykański skutkował umocnieniem amerykańskiego eksportu zboża. W ostatnim tygodniu podpisano kontrakty na eksport 1,192 mln t kukurydzy oraz 433 tys. t pszenicy. Jednak tempo sprzedaży zagranicznej zbóż ze Stanów jest dość wolne. Ilość eksportowanych zbóż również jest mniejsze niż przewidziano w prognozach USDA.

Wyniki eksportu wpłynęły na umocnienie cen zbóż w kontraktach terminowych na giełdach amerykańskich. Wspierająco na ceny zbóż wpłynęła także informacja o suszy głównie w Oklahomie i Kansas. Zdaniem synoptyków w ciągu najbliższych 7-10 dni sytuacja pogodowa na tych obszarach nie zmieni się.

Poprzedni tydzień upłynął pod znakiem wykupowania pozycji krótkich w związku z suszą w USA. Wzmożone zakupy są również spowodowane dobrym wynikiem eksportu ze Stanów, a także względami technicznymi.

Na wzrosty cen mogły także wpłynąć obniżenie prognoz globalnych oraz amerykańskich zapasów zbóż. Amerykański Departament Rolny w raporcie z marca zmniejszył prognozy zapasów końcowych zbóż z 573,3 mln t do 571,18 mln t (spadek dla pszenicy z 238,9 mln t do 237,6 mln t, a dla kukurydzy - z 245,18 mln t do 243 mln t). Zasadniczą zmianą w globalnym bilansie pszenicy jest obniżenie szacunku produkcji w Indiach - z wcześniejszych 88,94 mln t do 86,53 mln t.

Produkcja bioetanolu w Stanach wciąż jest na wysokim poziomie, a to wpływa na wzrosty notowań kukurydzy. Przed dwoma tygodniami produkcja wyniosła 978 tys. baryłek na dzień, czyli o 9 tys. baryłek dziennie mniej niż przed trzema tygodniami. Zapasy etanolu w USA wzrosły w ciągu tygodnia o 683 tys. baryłek do 23,31 mln baryłek.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności