Ceny zbóż, notowania, aktualności

Niskie ceny zbóż w Unii Europejskiej

Niskie ceny zbóż w Unii Europejskiej

uginające się kłosy zbóż
123RF Zdjęcie Seryjne

Warto jednak podkreślić, że sytuacja na rynku UE oraz prognozy na przyszły sezon są całkiem dobre. Jak podaje Strategie Grains, uprawy zbóż ozimych są w dobrym stanie. Straty spowodowane niskimi temperaturami m.in. w Polsce i na Litwie nie wpłyną znacząco na wyniki produkcji zbożowej w UE w tym roku. Natomiast na poziom cen będzie miała wpływ ostra konkurencja wśród eksporterów, spore zapasy oraz dobre perspektywy na kolejny sezon.

W ciągu tygodnia notowania zbóż na CBoT umocniły się. Wzrostowi uległy notowania kukurydzy o 1,9% do 143,9 USD/t; pszenicy o 1% do 169,8 USD/t. Prawdopodobnie są to chwilowe wzrosty, związane z odbiciem na rynkach finansowych i wykupem części pozycji krótkich.

Jeśli chodzi o bilans zbożowy w skali światowej, nie bez znaczenia są dobre warunki pogodowe w Ameryce Płd.

Niskie ceny ropy mają wpływ na kurs rubla oraz konkurencyjność pszenicy z Rosji w eksporcie. Notowania ropy nieco wzrosły w połowie ubiegłego tygodnia w wyniku pojawienia się w mediach informacji o prowadzeniu rozmów między największymi potęgami wydobywczymi tego surowca. Rozmowy te miały na celu zamrożenie wydobycia na poziomie ze stycznia 2016 r. Do porozumienia pomiędzy Rosją, Arabią Saudyjską, Katarem oraz Wenezuelą nie przyłączył się Iran. W związku z tym ceny ropy powróciły do poprzedniego poziomu. Zdaniem niektórych analityków tendencja spadkowa ma się utrzymywać nawet do 20 USD za baryłkę.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności