Ceny zbóż, notowania, aktualności

Cena rzepaku w UE

Cena rzepaku w UE

rzepakowe żniwa
123RF Zdjęcie Seryjne

W związku z obawami o kondycję gospodarki chińskiej gatunek ten uległ minorowym nastrojom na rynku, co odbiło się na finansach. Niektóre oleje oraz surowce obniżyły swą wartość na rynku rzeczywistym w związku z ewentualnym pogorszeniem stanu globalnej gospodarki.

Canola na giełdzie w Winnipeg  w kontrakcie styczniowym przez tydzień staniała o 1,4% do 469,9 CAD/t (najniższy poziom od ok. 2 miesięcy).

Kontrakt terminowy na soję na giełdzie towarowej w Chicago w ciągu tygodnia wzmocnił swą wartość o 0,7% do 322,2 USD/t. Warto wspomnieć, że wartość kontraktu styczniowego powróciła do poziomu z dnia 17 grudnia 2015 roku. Soja podniosła wartość z uwagi na obawy o stan plantacji tego gatunku w Brazylii. To skłoniło do ujemnej korekty prognoz produkcji soi dla tego kraju ze 100 mln t do 98 mln t. Dzięki temu wzmożone zostały zakupy kontraktów terminowych. W Argentynie zredukowano stawki podatku eksportowego dla kompleksu soi (na soję z 35% do 30%, na śrutę sojową oraz olej z 32% do 27%), a to poruszyło eksport za sprawą poprawy konkurencyjności na międzynarodowych rynkach. Jednocześnie likwidacji uległ podatek na kukurydzę oraz pszenicę. Sytuacja ta skutkowała erozją argentyńskich cen eksportowych soi pod koniec grudnia 2015 i wpłynęła na tłumienie cen tego gatunku na globalnych rynkach. Problemy chińskiej gospodarki mogą rozszerzać się na inne rejony świata, a także wpłynąć na wysoką podaż soi.

Źródło: FAMMU/FAPA za:Reuters i innymi źródłami

Powrót do aktualności