Ceny zbóż, notowania, aktualności

Przeceny

Przeceny

opróżnione strąki soi
123RF Zdjęcie Seryjne

Rożnica polega jedynie na kierunku zmian, który tym razem powinien zadowolić kupujących. Pod koniec ubiegłego tygodnia notowania na chicagowskiej giełdzie pięły się w górę. Tona śruty sojowej kosztowała ok. 280 USD.

Ale to już wspomnienie, bo mimo prognoz upalnej pogody i możliwości strat w uprawach graczy przekonały bardzo duże zapasy i zmniejszone zakupy w ostatnich dniach. Nie bez wpływu na obniżki była także realizacja ostatnich grudniowych dostaw. W efekcie ceny spadły o ponad 10 USD.

Wczoraj tona śruty na parkiecie w Chicago kosztowała 267,30 USD. Jeśli dodamy do tego sporą przecenę dolara, to wynik może się okazać bardzo korzystny dla krajowych odbiorców.

Jeszcze w zeszłym tygodniu w kraju śrutę można było kupić głównie na wolnym rynku, a stawki dochodziły do 1470 zł/t. Kto mógł wstrzymać się z zakupami, ten liczy teraz zaoszczędzone pieniądze. Pasza z nowych dostaw jest dostępna po 1400 zł/t, a odbiory będzie można realizować jeszcze w tym tygodniu. Można też już składać zamówienia na transporty, które zawitają w kraju w lutym. Tona wyceniana jest w nich po 1375 zł.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności