Ceny zbóż, notowania, aktualności

Żniwa zakończyły się. W tym roku były nietypowe

Żniwa zakończyły się. W tym roku były nietypowe

Jak zauważa Cedrob Pasze, tegoroczne żniwa zaczęły się wcześniej niż zazwyczaj, bo z dwutygodniowym wyprzedzeniem, a także zakończyły nietypowo, najpierw na północy kraju, kiedy to południe dotychczas kończyło pierwsze.

- Spóźnienie tego rejonu Polski wynika z nawracających opadów deszczu oraz burz, które uniemożliwiły sprawny zbiór plonów. Nawałnice pogarszają również jakość ziarna w kłosach. Plony były wysokie - z hektara zebrano średnio 55 kwintali ziarna pszenicy ozimej i prawie 50 kwintali jarej, chociaż zdarzały się przypadki, że rolnicy uzyskali po 80 kwintali z hektara - oceniają przedstawiciele firmy.

Czerwiec obfitował w deszcze, które były korzystne dla zbóż, natomiast lipcowa aura uboga w opady pozwoliła na sprawne przeprowadzenie żniw.

W kraju notuje się bardzo duże zróżnicowanie w odniesieniu do jakości oferowanego ziarna. Na obecną chwilę głównym problemem jest niska zawartość białka i glutenu, która waha się w przedziale 10-12 proc. Ziarno z reguły trzyma parametry w odniesieniu do gęstości, wilgotności oraz w mniejszym stopniu liczby opadania.

Podczas tegorocznych żniw firma Cedrob Pasze zakupiła 50 tysięcy ton pszenicy oraz 10 tysięcy ton pszenżyta. Ilość ta spowoduje, że na bieżąco będzie dokupowane co miesiąc kolejne 15 tysięcy ton. Wytwórnie w Gumowie i Raciążu zaopatrzyły się również w ok. 2 tysiące jęczmienia i żyta. Poczyniony zakup wystarczy do przyszłych żniw. Cedrob Pasze zaopatrzył się we wszystkie rodzaje zbóż niezbędne do produkcji pasz.

Zbliża się czas zbioru kukurydzy. Cedrob Pasze zamierza nabyć 60 tysięcy ton kukurydzy mokrej. Do tej pory zakupiono już 40 tysięcy ton.

ziarno na dłoniach rolnika
123RF Zdjęcie Seryjne

Jak podkreśla firma, Zakład Produkcji Pasz jako jedyny podmiot skupowy w Polsce gwarantuje cenę minimalną w wysokości 400 złotych za tonę przy 30 proc. wilgotności. Mokra kukurydza natychmiast jest suszona (1500 ton w ciągu doby) i magazynowana przy Wytwórniach Pasz w Gumowie oraz Raciążu.

- Wyższe plony zrekompensują rolnikom obniżkę cen na rynku - podkreśla dyrektor Zakładu Produkcji Pasz Mirosław Bodek. - Oferta jaka składamy rolnikom jest korzystna ponieważ gwarantuje cenę minimalną. Liczymy, że podobnie jak w latach ubiegłych nie zabraknie chętnych do współpracy - dodaje.

Cedrob Pasze nabędzie ogółem 200 tysięcy ton kukurydzy. Zakupiony towar wystarczy na obecny sezon. W następnym sezonie będą już funkcjonować trzy Wytwórnie. Do istniejących w Gumowie i Raciążu dołączy najnowsza i równie nowoczesna, która znajdować się będzie w Rypinie. Zatem zakup zbóż i kukurydzy znacząco wzrośnie.

Źródło: Portal Spożywczy za: Cedrob Pasze

Powrót do aktualności