Ceny zbóż, notowania, aktualności

Cena kukurydzy ma potencjał spadkowy

Cena kukurydzy ma potencjał spadkowy

kolby kukurydzy w rzędzie
123RF Zdjęcie Seryjne

W ubiegłym tygodniu ceny kukurydzy w kontrakcie grudniowym obniżyły się o dalsze 1,4% dochodząc do 164,3 USD/tonę. Taniała również kukurydza na paryskiej giełdzie. Chociaż tutaj spadki były mniejsze - o 0,6% do 176,5 EUR/tonę (w kontrakcie styczniowym).

Notowania pszenicy w kontraktach terminowych przeważnie się umacniały. Na Matif pszenica w kontrakcie styczniowym podrożała o 1% do 208,8 EUR/tonę, zaś na CBoT (kontrakt grudniowy) - o 0,4% do 239,3 USD/tonę. Drożała także pszenica HRW na KCBT - przez tydzień o 2,6% do 262 USD/tonę (kontrakt grudniowy). Wyjątkiem była pszenica HRS na MGE - spadek notowań w skali tygodnia o 0,9% do 253,6 USD/tonę.

Jak przewidują analitycy FAMMU/FAPA, w sezonie 2013/14 ceny kukurydzy na rynku światowym będą pod presją ogromnej podaży - po rekordowo wysokich zbiorach zarówno w skali globu, jak i u niektórych wiodących dostawców - USA i Ukraina. Ceny kukurydzy mają ich zdaniem dalszy potencjał spadkowy.

Odmiennie przedstawia się natomiast sytuacja w przypadku pszenicy konsumpcyjnej. Tutaj ceny wspierane są przez stosunkowo napięty bilans, w tym wysoki popyt ze strony kluczowych odbiorców. Zakupy pszenicy zwiększą w tym sezonie i to znacząco Chiny i Brazylia. Niektóre kraje azjatyckie, a także Rosja realizują skup interwencyjny ziarna. Rosja skupiła dotychczas blisko 400 tys. ton ziarna - głównie pszenicy.

- Kształtowanie się cen pszenicy w najbliższym czasie będzie uzależnione również od sytuacji w krajach półkuli południowej - Australia, Argentyna i Brazylia. Ważnymi informacjami mogącymi mieć wpływ na ceny będą też oceny stanu ozimin w krajach półkuli północnej. Wysokie ceny pszenicy mogą być zachętą do zwiększania jej areału. Taki scenariusz będzie miał najprawdopodobniej miejsce w Europie - ocenia FAMMU/FAPA.

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności