Ceny zbóż, notowania, aktualności

Udane żniwa na Ukrainie

Udane żniwa na Ukrainie

zbiory zbóż
123RF Zdjęcie Seryjne

Zbiory w roku 2013 są wyższe niż w ubiegłym roku: rzepaku o 51 proc., pszenicy o 28 proc. i jęczmienia o 75 proc.

KSG Agro uzyskała najlepszą wydajność upraw pszenicy w obwodzie charkowskim - do 4,8 ton z hektara. W obwodzie dniepropietrowskim najlepsze wyniki wyniosły 4 t/ha. W obwodzie dniepropietrowskim zanotowano najlepsze zbiory jęczmienia - do 4 t/ha.

Największą wydajność upraw rzepaku podmioty KSG AGRO uzyskały w obwodzie dniepropietrowskim - do 2,9 t/ha, podczas gry na Krymie wynosiła ona do 2,8 t/ha, a w obwodzie charkowskim - 2,5 t/ha.

- Warto zauważyć, że wydajność upraw rzepaku zgodna jest z planem, podobnie jak i wydajność upraw pszenicy w obwodach dniepropietrowskim i charkowskim, natomiast na Krymie jest ona niższa od planowanej. Niższe zbiory jęczmienia na Krymie wynikały z bardzo wysokich temperatur oraz wystąpienia gorącego cyklonu w czerwcu, co wpłynęło na niższą niż zwykle wagę ziarna. Dodatkowo, część roślin nie przetrwała okresu wysokich temperatur - podaje firma.

Aby ograniczyć ryzyko suszy, Holding zwiększa ilość kontrolowanych przez siebie pól nawadniając je. W tym roku firma rozpoczęła realizację projektu zwiększenia areału nawadnianych powierzchni. Zakupiono i wprowadzono do użytku sprzęt do nawadniania 1500 hektarów.

Z czego na obszarze:

- 1 400 ha - uruchomiono system nawadniania kropelkowego firmy Netafim (Izrael), (1100 ha na Krymie i 300 ha w obwodzie dniepropietrowskim)

- 100 ha - zainstalowano urządzenia do nawadniania deszczowego firmy Western Irrigation w obwodzie dniepropietrowskim.

Nawadniany areał został w tym roku obsiany kukurydzą.

Dodatkowo, w 2013 r. KSG Agro rozpoczęło uczestnictwo w programie IFC dotyczącym zwiększania plonów. W ramach programu wprowadzane jest satelitarne monitorowanie pól, specjalistyczne szkolenia oraz optymalizację procesów produkcyjnych i biznesowych.

Źródło: farmer.pl

Powrót do aktualności