Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny zbóż na giełdach zwyżkują

Ceny zbóż na giełdach zwyżkują

W Chicago pszenica SRW w kontrakcie marcowym podrożała przez tydzień o 4,9 proc. do 273,6 USD/tonę. Notowania pszenicy HRW na giełdzie w Kansas umocniły się o 5,1 proc. do 307,5 USD/tonę, a pszenicy HRS - o 3,6 proc. do 319,4 USD/tonę.

Drożała również kukurydza na CBoT - w kontrakcie marcowym o 3,7 proc. do 285,2 USD/tonę. Natomiast na Matif notowania pszenicy w najbliższym kontrakcie pozostały praktycznie bez zmian w porównaniu do poprzedniego tygodnia - w wysokości 248 EUR/tonę. Zwyżka cen miała natomiast miejsce w przypadku kontraktów na kukurydzę - o 2,1 proc. do 241 USD/tonę.

Ostatnie wzrosty cen giełdowych, zwłaszcza w USA, są przede wszystkim odzwierciedleniem pogarszających się perspektyw dla zbiorów pszenicy ozimej w Stanach, spowodowanych skutkami długotrwałej suszy. Co prawda w poprzedni weekend wystąpiły opady w niektórych rejonach kraju, jednak nie wszędzie tam gdzie susza staje się coraz bardziej dotkliwa. W kilkunastu stanach został ogłoszony stan klęski żywiołowej.

Nie najlepsze informacje napływają z Argentyny. Oficjalne prognozy zbiorów pszenicy zostały obniżone do 10,1 mln ton z wcześniejszych 10,5 mln ton.

Zwyżkom cen sprzyjało także zintensyfikowanie zakupów ze strony kluczowych importerów, wynikające z obaw o coraz większe napięcie światowego bilansu pszenicy. Irak zakupił 300 tys. ton australijskiej i kanadyjskiej pszenicy. Tunezja ogłosiła przetarg na dostawę 50 tys. ton pszenicy miękkiej i 50 tys. ton pszenicy durum. Także Bangladesz, Etiopia i Syria ogłosiły międzynarodowe przetargi na dostawę pszenicy. amerykańskiego eksportu.

W zeszłym tygodniu wywóz kukurydzy z USA był najwyższy od dwóch miesięcy. Poza tym zarówno USDA, jak i IGC obniżyły w styczniu br. prognozę zapasów końcowych kukurydzy na świecie. Według IGC stan globalnych zapasów tego gatunku na koniec sezonu 2012/13 wyniesie zaledwie 113 mln ton wobec wcześniej prognozowanych 116 mln ton i 133 mln ton sezon wcześniej. Oznaczałoby to najniższy poziom zapasów od 9 sezonów. Nieco bardziej optymistyczne są prognozy Amerykańskiego Departamentu Rolnego - w wysokości 116 mln ton wobec 117,6 mln ton w grudniowym raporcie i 131,8 mln ton sezon wcześniej.

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności