Ceny zbóż, notowania, aktualności

EIRiGŻ: Średnia roczna dynamika większości produkcji roślinnej do 2014 pozostanie bez zmian

EIRiGŻ: Średnia roczna dynamika większości produkcji roślinnej do 2014 pozostanie bez zmian

Z opublikowanego przez nich w piątek raportu wynika, że w przypadku pszenicy i buraków cukrowych będzie następował wzrost produkcji, natomiast w przypadku żyta, jęczmienia i rzepaku roczna wielkość plonów powinna pozostać bez zmian.

"W przypadku żyta i jęczmienia ciężko zauważyć trend wzrostowy w ich produkcji. Od kilku lat plony tych roślin utrzymują się w Polsce na tym samym poziomie. Z kolei w przypadku pszenicy i buraków cukrowych, mimo sporej zmienności produkcji w ciągu ostatnich lat, można zauważyć stabilną dynamikę wzrostową, która według nas utrzyma się w przyszłości" - powiedział w piątek rozmowie z PAP Konrad Jabłoński, ekspert IERiGŻ.

"Zbiory rzepaku w 2010 i 2011 roku były niskie, co zadecydowało o tym, że w naszym modelu przewidujemy wyhamowanie dynamiki jego produkcji niemal do zera. Jednak może się okazać, że te dwa ostatnie lata były wyjątkowe, a dynamika zbiorów wróci do trendu wzrostowego, jaki obserwowaliśmy wcześniej, czyli ok. 1,5 proc." - dodał.

Z opublikowanego w piątek przez IERiGŻ raportu wynika, że średnia roczna dynamika produkcji w latach 2012-2014 wyniesie dla pszenicy 1,15 proc., dla żyta 0,31 proc., dla jęczmienia 0,15 proc., dla buraków cukrowych 2,2 proc. w porównaniu do średniej produkcji tych produktów w okresie 2006-2011 r.

"W ostatnich latach obserwowaliśmy dużą zmienność cen produktów rolnych, przez co wszelkie ich prognozy są obarczone dużą niepewnością" - powiedział Jabłoński.

Źródło: Portal Spożywczy za: PAP

Powrót do aktualności