Ceny zbóż, notowania, aktualności

Tański: ceny zbóż ustabilizowały się na wysokim poziomie

Tański: ceny zbóż ustabilizowały się na wysokim poziomie

Jak mówił, przetwórcy mają już zapasy, by przetrwać do nowych zbiorów, dlatego prawdopodobnie cena ziarna nie wzrośnie.

Stabilna jest też podaż ziarna. Łatwiej je kupić na południu i południowym, trudniej - na zachodzie i północy kraju. Przetwórnie kupowały głównie zboże z importu. Jednak wyraźnie umocnienie się euro do złotego ograniczyło import zbóż z krajów ościennych i Węgier. Oferty sprzedaży ziarna krajowego są bardziej konkurencyjne od ofert sprzedaży zbóż z importu.

W zależności od regionu kraju, pszenica paszowa kosztowała 920-980 zł/t w połowie maja, a konsumpcyjna - 920-990 zł za tonę. Za kukurydzę trzeba było zapłacić 880-950 zł/t. Nadal drogie były jęczmień i żyto, co przełożyło się na małe zainteresowanie ich zakupem. Cena żyta paszowego - to 840-860 zł/t, a jęczmienia - 900-960 zł/t. Ceny pszenżyta paszowego na rynku krajowym były na poziomie 850-900 zł/t.

"Po zbiorach przewidujemy pewne obniżenie cen, ale wielką niewiadomą jest kurs złotego wobec innych walut" - powiedział Tański. W dłuższym okresie osłabienie złotego może być czynnikiem wpływającym na wzrost cen zbóż, szczególnie w sytuacji malejącej podaży krajowego ziarna na rynku.

Jego zdaniem przemarznięcia upraw zbóż oraz brak opadów w maju nie będą miały większego wpływu na poziom cen. Podkreślił, że liczą się zbiory w całej Unii.

Dodał, że ostatnie prognozy nie przewidują w tym roku obniżenia zbiorów zbóż w skali globalnej.

Według Tańskiego w tym roku zbiory zbóż w Polsce będą nieco niższe, niż w ubiegłym roku, czyli o 0,5-1,0 mln ton.

Źródło: Portal Spożywczy za: PAP

Powrót do aktualności