Ceny zbóż, notowania, aktualności

Liczba ubojów trzody chlewnej w UE będzie spadać

Liczba ubojów trzody chlewnej w UE będzie spadać

Analitycy Banku BGŻ szacują, że na początku drugiej połowy roku liczba ubojów trzody w UE będzie niższa niż w tym samym okresie rok wcześniej

Do wzrostu ubojów w UE o 0,8 mln szt. najbardziej przyczyniła się Hiszpania (+661 tys. szt.), a w dalszej kolejności Niemcy, Włochy i Francja. Największy spadek ubojów zanotowano natomiast w Polsce (-199 tys. szt.) i w Danii (-179 tys. szt.).

Badanie wg stanu na początek grudnia 2011 r. wykazało spadek liczby świń w UE-27 na przestrzeni roku o 1,5 proc. Wprawdzie spadek liczby tuczników o masie 50-110 kg był mniejszy i wyniósł 1,3 proc., jednak biorąc pod uwagę te dane zanotowany w pierwszych miesiącach 2012 r. wzrost ubojów jest dosyć zaskakujący.

- Niemiej jednak szacujemy, że dane za marzec lub kwiecień pokażą spadek ubojów w stosunku do tych samych miesięcy przed rokiem. Wśród krajów, które w styczniu i lutym notowały największe przyrosty ubojów, prawdopodobnie najszybciej spadki pojawiły się w Hiszpanii, a najpóźniej we Francji. Takie wnioski można wyciągnąć na podstawie szczegółowych danych o pogłowiu tuczników o masie 50-80 i 80-110 kg oraz pogłowiu młodych świń o masie 20-50 kg. Szczególnie duże spadki w tej ostatniej kategorii zanotowano w Niemczech (-13 proc. r/r) oraz w Polsce (-10 proc. r/r). Nawet obserwowany wzrost pogłowia w Danii (+3 proc.) nie będzie w stanie uzupełnić w pełni tych spadków, szczególnie, że również Holandia zanotowała niewielki spadek pogłowia (-1 proc.) - oceniają analitycy Banku BGŻ.

Co interesujące dane grudniowe pokazały niewielki wzrost na przestrzeni roku liczby prosiąt o masie poniżej 20 kg (+0,6 proc.). Może to spowodować, że prawdopodobnie w maju liczba ubojów na krótko znów będzie wyższa niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Ten efekt może być szczególnie widoczny w danych z Niemiec.

Mimo wszystko dane o pogłowiu loch w zasadzie nie pozostawiają złudzeń, co do tego, że na początku drugiej połowy roku liczba ubojów trzody w UE-27 będzie niższa niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Źródło: Portal Spożywczy za: Bank Gospodarki Żywnościowej

Powrót do aktualności