Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sytuacja na rynku – zboża

Sytuacja na rynku – zboża

Czemu prognozowanie cen jest tak trudne? Zapewne dlatego, że każda ze stron ma po trosze rację. Może być drożej, bo jakość tegorocznego ziarna jest bardzo niska, więc to o lepszych parametrach będzie towarem poszukiwanym. Może być taniej, bo jednak ilość zbóż jest większa, niż początkowo zakładano. A jak jest teraz? Spokojnie. Boom z pierwszych tygodni żniw, zarówno ten cenowy, jak i popytowy, mamy już za sobą. Przetwórcy zapełnili magazyny na tyle, by nie obawiać się o ciągłość produkcji i nie spieszą się z zakupami, a i producentom też nie zależy na szybkim pozbyciu się zboża, bo zimą też muszą czymś handlować. Transakcji jest więc niewiele.

Na szybką i korzystną sprzedaż mogą liczyć ci, którzy mają pszenicę konsumpcyjną o wysokich parametrach. Liczy się zawartość białka i liczba opadania. Tona z dowozem kosztuje 850 złotych.

 

ZBOŻA KONSUMPCYJNE

ceny transakcyjne           zł/kg

jęczmień                    690 - 750

pszenica                    750 - 850

 

Za tonę pszenicy paszowej można dostać maksymalnie 650 złotych. Ale ziarno nie może być ze zbyt dużym porostem, bo każdy parametr w dół to niższa cena transakcyjna.

 

ZBOŻA PASZOWE

ceny transakcyjne           zł/kg

owies                       450 - 520

pszenica                    620 - 650

 

A nowości na rynku? Są już pierwsze ceny kontraktacyjne na tegoroczną kukurydzę. Średnio 690 złotych za tonę.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności