Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sytuacja na rynku – zboża

Sytuacja na rynku – zboża

Po lekkiej obniżce, ceny pszenicy na świecie znowu rozpoczęły marsz w górę. Tona konsumpcyjnej na giełdzie w Paryżu w kontraktach terminowych na marzec kosztuje już ponad 970 złotych. Nieco taniej jest na parkiecie w Chicago - za tonę trzeba zapłacić około 830 złotych.

 

PSZENICA KONSUMPCYJNA

kontrakty z odbiorem w marcu zł/t

CBOT   828

MATIF   974Jednym z czynników podnoszących ceny są powodzie w Australii i obawy o tamtejszy poziom plonów, ale dla giełdowych graczy ważna jest też ostatnia prognoza Amerykańskiego Departamentu Rolnego. A ten po raz kolejny zredukował szacunki światowych zbiorów - pszenicy ma być o prawie milion ton mniej. Według amerykańskich ekspertów zdecydowanie mniej będzie także kukurydzy. I tu prognoza jest niższa o blisko 5 milionów ton.ŚWIATOWE ZBIORY ZBÓŻ w mln ton

wg. Amerykańskiego Departamentu Rolnego

prognozy

poprzednia obecna

pszenica konsumpcyjna 646,51 645,80

kukurydza 820,70             816,00


Takie wyliczenia nie mogły pozostać bez wpływu na rynek. Notowania kukurydzy na Chicagowskiej giełdzie wzrosły o około 7 procent w ciągu tygodnia. Tona z odbiorem w marcu wyceniana jest na 740 złotych. Notowania marcowego kontraktu na parkiecie w Paryżu przekroczyły 900 złotych.


KUKURYDZA

kontrakty z odbiorem w marcu zł/t

CBOT 743

MATIF 917

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności