Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sytuacja na rynku – soja

Sytuacja na rynku – soja

Zgodnie z przewidywanym przez maklerów czarnym scenariuszem wszystko wskazuje na to, że na światowym rynku roślin oleistych przynajmniej przez kilka najbliższych miesięcy będzie jeszcze drożej. A to za sprawą niesprzyjającej uprawom pogody oraz coraz większemu zapotrzebowaniu na te surowce.

Na chicagowskiej giełdzie ceny kontraktów terminowych na soję są teraz najwyższe od blisko trzech lat. Za tonę trzeba zapłacić już 1500 złotych. Na rynku towarowym w Holandii nawet ponad 1700 złotych.

 

SOJA

zł/t

giełda w Chicago

styczeń 1483

marzec 1492

maj 1502

światowe rynki towarowe

Holandia         1729

Argentyna 1578


Głównym powodem są obawy przetwórców o stan tegorocznych zbiorów soi w Argentynie. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku były one szanowane na blisko 52 miliony ton. Susza która dotknęła ten kraj, zredukowała prognozy do czterdziestu kilku milionów ton.

 

PRODUKCJA SOI W AMERYCE PŁD.

prognoza 2011 w mln ton

Brazylia 67

Argentyna 42 - 48

Paragwaj 7

ogółem 125


Dodatkowym impulsem dla rynku są sygnały o zwiększeniu importu soi przez Chiny, które w ubiegłym roku i tak już stały się jednym z największych jej odbiorców. W ślad za soją podąża rzepak. Tylko od początku stycznia na giełdzie w Paryżu zdrożał on o blisko 7 procent. Tona z odbiorem w styczniu kosztuje teraz prawie 2 tysiące złotych.

 

RZEPAK                zł/t

giełda w Paryżu

luty 1985

maj 1926

sierpień 1757

światowe rynki towarowe

Niemcy 2031

Wlk. Brytania 2079

Francja 2022


Jeszcze drożej jest teraz na rynkach towarowych. Obawy o przezimowanie rzepaku i mniejsze zasiewy tylko napędzają spiralę wzrostów. Rekordy biją też notowania olejów - i to nie tylko sojowego czy rzepakowego. Szacuje się, że popyt na olej palmowy może zredukować jego światowe zapasy do najniższych od kilku lat.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności