Sytuacja na rynku – wieprzowina

A raczej nie dzieje, bo mizerne zamówienia ze strony klientów, trudno nazwać handlem – komentują maklerzy giełd towarowych. Tymczasem końcówka listopada, to najlepszy moment na zakupy – dodają. Możliwości wszelkiego rodzaju zakupów są wręcz nieograniczone. Podobnie jak nieograniczony jest też wachlarz cen. Teraz więcej czasu pochłania poszukiwanie satysfakcjonujących stawek, niż jak dawniej o tej porze roku bywało – dobrego towaru.

Dla porównania, ceny schabu w zależności od producenta, potrafią się różnić nawet o 1,5 złotego za kilogram. Jeszcze bardziej jest to widoczne w przypadku karkówki.

 

WIEPRZOWINA

giełdy towarowe      zł/kg

mięso bez kości

schab                    12,0 – 13,5

karkówka              10,0 – 12,4

Jednak nawet atrakcyjne stawki nie zwiększają liczby transakcji. Choć jeśli już coś się sprzedaje, to właśnie szlachetniejsze elementy. Ale zupełnie nie mają szczęścia przedsiębiorcy, u których w magazynach jeszcze od lata zalegają spore ilości mięs drobnych. I nawet wyraźne przeceny nie są w stanie zmniejszyć tej góry. Najpopularniejsza „dwójka”, do wyrobu kiełbas nie przekracza 2,5 złotego za kilogram. Towar z 80-cio procentową zawartością mięsa kosztuje najczęściej 6 złotych.

MIĘSA DROBNE

klasa II

50/50     2,20 – 2,50  zł/kg

60/40     3,30 – 4,00

80/20     6,00 – 6,70

Źródło: Agrobiznes, TVP