Ceny zbóż, notowania, aktualności

Awantura o żniwa

Awantura o żniwa

Cała sprawa zaczęła się w zeszłym roku, gdy zdaniem Krajowej Federacji Producentów Zbóż GUS zawyżył szacunki zbiorów o przynajmniej dwa miliony ton. Zdaniem rolników popsuło to im rynek na cały sezon.

Zbigniew Kaszuba - KFPŻ: „Niestety ta zawyżona prognoza zeszłoroczna spowodowała , ze mieliśmy zaniżone ceny, bo wszyscy nam wmawiali, ze tego zboża jest w bród".

A zawyżone prognozy zbiorów z 2009 roku stały się punktem wyjścia do przeszacowania wysokości zapasów w 2010 roku.

Zbigniew Kaszuba - KFPŻ: „Jeszcze nigdy na przednówku w powojennej nie wyszacowano tak ogromnych zapasów zbóż, co my to dementujemy, to jest błąd statystyczny, nie mamy obecnie 5 milionów ton zbóż na stanie na zapasy”.

Ale przemysł zbożowo-paszowy zwraca uwagę, że prognozy wcale nie muszą być błędne. Rekordowe zapasy ziarna są nie tylko w całej Europie, ale i na świecie.

Adam Tański - Izba Zbożowo-Paszowa: „Ja nie widzę powodów, aby podważać kompetencje GUS-u, bo nikt nie prowadzi żadnego innego systemowego zbierania danych wiarygodnych w tym zakresie”.

W sporze o prognozy głos zabrało też ministerstwo rolnictwa, które poparło rolników.

Artur Ławniczak - wiceminister rolnictwa: „Warto wspólnie popracować nad nową metodyką zbierania tych danych i chyba jednak jest przeszacowany poziom zapasów w Polsce”.

Główny Urząd Statystyczny na razie nie komentuje sprawy. Przynajmniej co środy kiedy poda prognozy tegorocznych zbiorów.

Źródło: Agrobiznes, TVP

Powrót do aktualności