Ceny zbóż, notowania, aktualności

Constans

Constans

Wprawdzie ostatnie prognozy tegorocznych światowych zbiorów są korygowane w dół, jednak nie zmienia to faktu, że ziarna po żniwach będzie bardzo dużo. Tak też będzie w Polsce.

Adam Tański - Izba Zbożowo - Paszowa: Informacje z pól wskazują na to, że zboża znakomicie przezimowały, więc jeśli nie będzie załamań klimatycznych to trzeba się liczyć z bardzo dobrymi zbiorami.

Te dobre zbiory, w porównaniu z wysokimi zapasami, będą ciążyły nad rynkiem przez najbliższe miesiące.

Adam Tański - Izba Zbożowo - Paszowa: Nie przewidujemy niestety tendencji wzrostowej - odwrotnie. Będzie tendencja spadkowa. Być może nastąpi ożywienie pod koniec roku gospodarczego maj-czerwiec.

Sytuacje komplikuje mocny złoty, który zachęca do importu, a eksport skutecznie czyni nieopłacalnym. Ale ministerstwo rolnictwa przypomina, że w handlu zagranicznym zbożem wciąż mamy dodatnie bilans.

Marek Sawicki - ministerstwo rolnictwa: Polska w ubiegłym roku, w tym trudnym roku, w 2009 roku była krajem nadwyżkowym jeśli chodzi o handel zbożem. Sprzedaliśmy o około 400 tysięcy ton więcej niż zaimportowaliśmy. Na chwilę obecną eksport także przeważa nad importem.

Z ostatnich danych wynika, że ceny pszenicy konsumpcyjnej z końca marca wynosiły średnio 460 złotych za tonę. Paszowa była tańsza o kilka złotych.

Źródło: Agrobiznes, TVP

Powrót do aktualności