Sytuacja na rynku – drób

Tym razem tuszki zdrożały w ciągu tygodnia i to o 40 groszy za kilogram. Przyczyna tkwi w braku żywca na rynku i mniej systematycznych dostawach. A obecne śnieżyce mogą jeszcze je utrudnić. Tymczasem handel przybrał na sile- ocenia Mirosław Ossowski z biura maklerskiego Agrohandel w Łodzi.

Ze względu na korzystniejszy przelicznik euro, cieszą się eksporterzy handlujący drobiem. Wysyłane w ramach wcześniej podpisanych kontraktów filety z kurczaków uzyskują teraz wysoką cenę – kilogram kosztuje nawet 13 złotych 60 groszy. W kraju transakcyjne stawki są dużo niższe. Maksymalnie można uzyskać niecałe 10 złotych.

FILETY Z KURCZAKÓW

ceny transakcyjne

zł/kg

na eksport    12,50 – 13,60           

w kraju        9,50 – 9,90

Nie ma zapasów skrzydełek, dlatego ceny eksportowanego towaru są wysokie. Kilogram trzyczęściowych skrzydełek kosztuje maksymalnie 5 złotych, w kraju jest o 1,5 złotego taniej. Ceny ćwiartek i kurczaków oraz mięso mechanicznie odkostnione są na stabilnych poziomach, staniały natomiast skórki .

KURCZAKI

ceny transakcyjne 

zł/kg

skrzydełka (3-częściowe)    3,50-5,00  

ćwiartki            3,40-3,60

MOM            1,20-1,50

skórki            0,80-1,20

Nie ma teraz popytu ze strony wschodnich i południowych sąsiadów na mniej szlachetne elementy i mięsa drobne. Natomiast u nas poszukiwana jest wątróbka, choć trudno ją zdobyć w większych ilościach – ubojów jest mniej i wszystko sprzedawane jest na bieżąco.

PODROBY Z KURCZAKÓW

ceny transakcyjne

zł/kg

wątróbka        1,80-2,00

żołądki        2,90-2,95

serca        3,50

Maksymalna cena transakcyjna to 2 złote. Żołądki i serca są teraz głównie sprowadzane z zachodu. Za żołądki klienci zapłacą poniżej 3 złotych, sprzedający żądają o 30 groszy więcej, dlatego do transakcji dochodzi rzadko.

Źródło: Agrobiznes, TVP