Ceny zbóż, notowania, aktualności

W tym tygodniu zapowiada się większy ruch na rynku zbóż

W tym tygodniu zapowiada się większy ruch na rynku zbóż

Wkrótce w portach rozpocznie się skup pszenżyta. Cena maksymalna ma wynieść około 330 złotych. Zapowiadany jest też skup owsa na eksport nawet po 260 złotych, ale w tym przypadku, niezbędnym warunkiem są bardzo wysokie parametry - informują maklerzy.

W ubiegłym tygodniu odpłynął z naszego wybrzeża duży statek z pszenicą konsumpcyjną. Odbiorcom zależało na skupie większych ilości zboża, a rolnicy chętnie je sprzedawali, bo cena za ziarno o wysokich parametrach była bardzo dobra.

Ceny transakcyjne
pszenicy konsumpcyjnej
przeznaczenie cena (zł/t)
na eksport 470 - 520
kraj 440 - 480

Za najlepszej jakości towar można było dostać nawet 520 złotych. Odjechało też sporo transportów do Niemiec i Holandii. Ale to koniec dobrych informacji, bo na giełdzie Matif ceny pszenicy konsumpcyjnej spadają.

U nas też są zapowiadane spadki. Jeszcze w tym tygodniu mogą sięgnąć nawet 30 złotych za tonę. Wciąż sporo sprzedajemy żyta na eksport. Ceny są nawet o 50 złotych wyższe niż w transakcjach krajowych.

Ceny transakcyjne zbóż
rodzaj cena (zł/t)
żyto konsump. na eksport 280 - 300
żyto konsump. w kraju 250
pszenica paszowa 380 - 410
jęczmień konsumpcyjny 350 - 380
jęczmień paszowy 320 - 360

Wciąż dobrze sprzedaje się pszenica paszowa. Jednak i tu pod koniec tygodnia górne stawki spadły do 410 złotych za tonę. Nieco tańszy jest jęczmień.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności