Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rosja zmniejszy kontyngenty na import wieprzowiny i drobiu?

Rosja zmniejszy kontyngenty na import wieprzowiny i drobiu?

W czasie sierpniowego posiedzenia krajowego zrzeszenia, reprezentującego producentów, przetwórców i importerów mięsa w Rosji zaproponowano zmniejszenie od następnego roku 3-letnich kontyngentów na import drobiu i wieprzowiny oraz zwiększenie kontyngentów na wołowinę - informuje FAMMU/FAPA.

Tą propozycję popieraja rosyjskie ministerstwo rolnictwa i gospodarki. Zrzeszenie proponuje, aby kontyngent na import drobiu zmniejszyć o 100 tys. ton do 850 tys. ton, zaś na wieprzowinę - o 32 tys. ton do 500 tys. ton. Kontyngent na importowaną wołowinę miałby wzrosnąć o 100 tys. ton do 550 tys. ton. Rząd zatwierdzi ostatecznie decyzję we wrześniu br.

Rosja wprowadziła kontyngenty importowe w 2003 r., aby wesprzeć krajowych producentów. Według danych rosyjskiego urzędu celnego, w pierwszej połowie 2009 r. import mięsa do Rosji w porównaniu z 2008 r. obniżył się o 29 proc. do 957 tys. ton. Sprowadzono do kraju o 37 proc. mniej mięsa drobiu oraz 26 proc mniej wieprzowiny.

Mięso zakupione za granicą będzie w 2009 r. stanowiło ok. 25 proc. krajowej konsumpcji wobec 32 proc. przed rokiem. W Rosji rośnie spożycie drobiu, podczas gdy popyt na mięso czerwone i kiełbasy - obniża się (15 proc. spadek w okresie od stycznia do czerwca 2009 r.). Tegoroczna produkcja wieprzowiny w Rosji wzrośnie prawdopodobnie o ok. 180 tys. ton.

Źródło: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności