Ceny zbóż, notowania, aktualności

Strategie Grains podnosi prognozy zbiory zbóż w UE, także dla Polski

Strategie Grains podnosi prognozy zbiory zbóż w UE, także dla Polski

Francuska firma analityczna Strategie Grains w ostatni wtorek podwyższyła prognozę tegorocznej produkcji zbóż w UE - łącznie o 6 mln ton w stosunku do lipcowej prognozy. Dla Wieliej Brytanii, Polski i Krajów Bałtyckich podwyższono szacunki zbiorów pszenicy miękkiej łącznie o 0,5 mln ton.

Według najnowszych danych, producja zbóż w UE w tym sezonie wyniesie 289 mln ton. To o 7 proc. mniej w stosunku do ubiegłorocznego rekordu.

Produkcja pszenicy miękkiej w Unii Europejskiej prognozowana jest na 130 mln ton, przede wszystkim ze względu na nadspodziewanie dobre wyniki zbiorów we Francji i w Niemczech.

Jakość ziarna z tegorocznych zbiorów w zachodniej części Wspólnoty wydaje się być zadowalająca. Duży procent ziarna jakości paszowej odnotują natomiast kraje położone w południowo-wschodniej części Unii. Wysokie ryzyko pogorszenia jakości występuje też w centralnej Europie. Co do krajów położonych na północy, jest jeszcze zbyt wcześnie by dokonywać ocen zbiorów pod kątem jakości.

Podniesiono również prognozę zapasów końcowych pszenicy miękkiej w UE - z wcześniejszych 15,5 mln ton do 17,7 mln ton. Strategie Grains podwyższyła także prognozę produkcji jęczmienia w UE - o 1,3 mln ton do 60,7 mln ton. Unijne zbiory kukurydzy prognozowane są obecnie na 56,5 mln ton.

Źródło: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności