Ceny zbóż, notowania, aktualności

Drób może być tańszy

Drób może być tańszy

Za kilka miesięcy mogą natomiast wzrosnąć ceny wieprzowiny i zboża

Zespół ekspertów Agencji Rynku Rolnego twierdzi, że w wyniku spadku pogłowia trzody cena tuczników w skupie będzie za kilka miesięcy wyższa niż rok wcześniej. W czerwcu żywiec wieprzowy może kosztować 4,4 - 4,6 zł za kg. Na razie notowania wieprzowiny nie rosną, ale to efekt importu z krajów UE.

Na koniec ubiegłego roku za trzodę chlewną w skupie średnio płacono ponad 30 proc. więcej niż w 2007 r. Spadek opłacalności hodowli doprowadził do zmniejszenia stad tuczników. W połowie 2008 r. pogłowie było o 15 proc. mniejsze niż rok wcześniej. Niewielki wzrost podaży żywca według ekspertów może wystąpić dopiero w drugiej połowie 2009 r. Na razie ceny wieprzowiny na rynku utrzymują się na niezmienionym poziomie.

Spodziewane są natomiast dalsze spadki cen drobiu spowodowane zmniejszonym popytem. Za świeże kurczaki już płaci się na giełdach o 10 proc. mniej niż na początku miesiąca.

Niewielki ruch jest także na rynku zbóż. Na razie słabe jest również zainteresowanie dostawami ziarna do skupu interwencyjnego. W tym sezonie zaoferowano do tej sprzedaży dopiero 650 t jęczmienia. Powód to niska cena skupu - 101,3 euro za tonę, a ceny rynkowe są w Polsce wyższe.

Według ekspertów Agencji Rynku Rolnego w marcu pszenica konsumpcyjna może kosztować 500 - 520 zł, w czerwcu 520 - 550 zł za tonę, czyli więcej niż obecnie (średnio około 480 zł za t). Na razie jednak zapasy ziarna w magazynach są bardzo duże. Słabnący kurs złotego powoduje natomiast stopniowe podwyżki cen importowanych pasz, głównie śruty sojowej. Znacznie zmniejszyła się poza tym podaż śruty rzepakowej. Głównie dlatego, że zakłady tłuszczowe wyeksportowały znaczne jej ilości.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności