Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zdrożało euro, ruszył eksport jaj

Zdrożało euro, ruszył eksport jaj
To dobry sygnał dla producentów jaj, którzy znów część produkcji sprzedają za granicę, praktycznie do całej Unii. Są firmy które tygodniowo wysyłają po kilka TIR-ów, inne tyle samo dziennie. Bo przy kursie powyżej 3 i pół złotego za euro, można już zarobić. A coraz mniejsza podaż jaj w kraju skutkuje podwyżkami także i na naszym podwórku.

Dla właścicieli kurników koniec roku zapowiada się dobrze. Jak mówią wszystko zależy teraz od eksportu, ale jeśli nic się nie zmieni to już niedługo towaru może zacząć brakować. A to dla sprzedających komfortowa sytuacji.

Dziś najmniejsze jaja klasy "S" sprzedawane są hurtowo po 13-14 groszy, choć w niektórych rejonach zdarzają się i wyższe stawki. Klasa średnia M kosztuje średnio 20 groszy. Jaja duże około 25 groszy, a te największe nawet 30.

Grudzień to dla producentów jaj czas żniw, towaru sprzedaje się w tym czasie nawet więcej niż na Wielkanoc. Ale to także czas promocji w dużych sieciach marketów. Chociaż jak mówią producenci koszty kampanii wliczane są w letnie ceny jaj. Dlatego 2-3 groszowe obniżki na sklepowych półkach przed świętami nie są dla nich już tak dotkliwe.

A na targowiskach bez zmian. Od 20 groszy za jaja fermowe nawet do 60 za tzw. wiejskie.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności