Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zaufanie do brazylijskiej wołowiny zwiększa się

Zaufanie do brazylijskiej wołowiny zwiększa się
Stały Komitet ds. Łańcucha Żywnościowego oraz Zdrowia Zwierząt (SCOFCAH) zamierza wydać zgodę na import świeżej dojrzewającej wołowiny bez kości z całego obszaru brazylijskich stanów Mato Grosso do Sul, Mato Grosso oraz Minas Gerais. Jak informuje FAMMU/FAPA propozycja SCOFCAH jest to wynik uznania tych stanów za wolne od pryszczycy ze szczepieniami przez Światową Organizację Zdrowia (OIE).

Decyzja odblokowująca import zostanie przyjęta formalnie przez Komisję Europejską w najbliższych tygodniach. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie oznacza to, iż producenci brazylijscy z tych stanów będą mogli od razu dostarczać mięso do Wspólnoty. Najpierw będą musieli spełnić surowe unijne wymagania. Dotychczas tylko niektóre terytoria stanów Mato Grosso oraz Minas Gerais posiadały prawo do wysyłania świeżej dojrzewającej wołowiny bez kości do Unii.

Brazylijczycy negocjują z Unią przyspieszenie procesu wydawania pozwoleń na eksport wołowiny. Obecnie pozwolenia takie posiada 329 brazylijskich farm.

Brazylijskie ministerstwo rolnictwa chce, żeby liczba farm posiadających zezwolenia eksportowe wzrosła w październiku br. do 1000, a w grudniu br. do 1500. Jak twierdzą Brazylijczycy, Unia przyznając certyfikaty wymaga wielu szczegółowych rzeczy, które blokują eksport. Przykładem jest obowiązek trzymania faktur przez okres 5-ciu lat.

Źródło: Informacje własne, Rolpetrol

Powrót do aktualności