Ceny zbóż, notowania, aktualności

Białoruś znów importuje polskie mięso

Białoruś znów importuje polskie mięso
Białoruś wznowiła import polskiej wieprzowiny i wołowiny przez zakłady mięsne – poinformowały w środę PAP służby prasowe ambasady Białorusi w Polsce. Oficjalne pismo w tej sprawie zostało przekazane w środę ministrowi rolnictwa Markowi Sawickiemu przez ambasadora Białorusi Pawła Łatuszkę.

17 marca 2007 r., na żądanie strony rosyjskiej, Białoruś wstrzymała import polskiego mięsa na potrzeby mięsnych zakładów przetwórczych, pracujących w tzw. wolnych strefach gospodarczych.

Według danych rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor), w ubiegłym roku z Polski na Białoruś trafiło 32 tysiące ton mięsa.

Strona rosyjska uważa, że część tego mięsa, przetworzona na wyroby na Białorusi, trafiła na rosyjski rynek.

W końcu kwietnia ub.r. prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka wyraził niezadowolenie z obowiązującego w jego kraju zakazu importu polskiego mięsa. Powiedział, że jeśli polskie mięso jest dobre, to należy je przerabiać i kierować na białoruski rynek wewnętrzny, a do Rosji dostarczać mięso białoruskie. Takie działania Łukaszenka zlecił ministrowi rolnictwa i gospodarki żywnościowej Leanidowi Rusakowi.

Jak podała w środę białoruska ambasada w Warszawie, największa sprzedaż polskiego mięsa na Białoruś była w 2006 r. i osiągnęła wartość 100 mln USD.

W ostatnich czterech latach polsko-białoruskie obroty handlowe zwiększyły się ponad 4-krotnie. W 2007 roku wzrosły one o 13,6 proc., osiągając 2,044 mld USD. Jak podała ambasada, pozytywne trendy zaobserwowano także w 2008 r. W styczniu br. dwustronne obroty wyniosły 157 mln USD, czyli wzrosły o 21,9 proc. w porównaniu ze styczniem 2007 r.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności