Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zakaz eksportu mięsa z Wielkiej Brytanii

Zakaz eksportu mięsa z Wielkiej Brytanii
W związku wystąpieniem po raz kolejny pryszczycy w W. Brytanii Komisja Europejska ponownie wprowadziła zakaz eksportu brytyjskiego mięsa.

Pryszczyca wystąpiła tym razem na fermie bydła w Egham w południowoangielskim hrabstwie Surrey. Wprowadzono ze skutkiem natychmiastowym zakaz przemieszczania zwierząt hodowlanych w Anglii, Szkocji i Walii. Wokół nowego ogniska choroby ustanowiono 10-kilometrową strefę ochronną. Rozpoczęto wybijanie stada. Ferma Egham znajduje się w odległości 50 kilometrów od miejsca poprzedniego wystąpienia pryszczycy w sierpniu bieżącego roku.

Nowe ognisko pryszczycy pojawiło się zaledwie dzień po tym, gdy unijni eksperci weterynaryjni uzgodnili, że od 9 listopada Wielka Brytania znów zostanie uznana za obszar wolny od tej choroby. Miały zostać zniesione wszelkie ograniczenia eksportu brytyjskich żywych zwierząt, mięsa i produktów mleczarskich. Reagując na doniesienia o nowym ognisku choroby Komisja Europejska zawiesiła jednak te decyzje.

Wielka Brytania została uznana za strefę wysokiego ryzyka na okres do 15 października - poinformowała Komisja Europejska. Unijny zakaz eksportu obejmuje żywiec i mięso. Dopuszcza się natomiast eksport wyrobów mięsnych, które były poddane obróbce termicznej.

Źródło: pap

Powrót do aktualności