Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny zbóż ustabilizowały się

Ceny zbóż ustabilizowały się
W handlu zbożem ceny ostatnio ustabilizowały się. Pszenica jest o kilkanaście procent droższa niż bezpośrednio po żniwach, ale nadal kosztuje o 5 proc. mniej niż przed rokiem. W rezultacie tańsza niż przed ubiegłorocznymi świętami jest w tym roku mąka.

Zespół ekspertów powołany przez Agencję Rynku Rolnego przewiduje, że zboża będą najbliższych miesiącach drożały. W czerwcu na giełdach cena pszenicy konsumpcyjnej może osiągnąć 420 - 440 zł za t, a po żniwach, we wrześniu, spadnie do 390 - 410 zł za t. W przypadku żyta notowania czerwcowe wyniosą według prognoz 350 - 370 zł za t, a po żniwach 300 - 320 zł za t. Żyta jest w tym roku na rynku wyjątkowo mało. Słabe były zbiory i duży eksport.

Czy prognozy te sprawdzą się, zależeć będzie w pewnej mierze od tego, czy wykryte zostaną nowe ogniska ptasiej grypy. Producenci pasz obawiają się zwłaszcza sygnałów o tej chorobie w stadach drobiu hodowlanego. Gdyby do tego doszło, fermy mogłyby ograniczyć zapotrzebowanie na pasze, a przetwórnie kupowałyby mniej zbóż.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności