Ceny zbóż, notowania, aktualności

Trudne żniwa

Trudne żniwa
W czerwcu czekaliśmy na deszcz, a teraz na pogodę żeby zacząć żniwa. Ale to nie jedyny powód do narzekań producentów zbóż. Bo zbiory z powodu suszy będą niższe. A ceny też nie napawają optymizmem.

Rolnicy z gminy Krasne na Mazowszu przyznają, że na rozpoczęcie żniw nadszedł już najwyższy czas. Rolnicy szacują, że zbiorą mniej zboża niż przewidywali. A wszystko przez suszę. W czerwcu w gminie Krasne nie spadła ani jedna kropla deszczu. - W tej chwili według naszych rozeznań wygląda na to że plony będą niższe około o 20 proc. - mówi Urszula Konieckowicz z Krasnego

Ale teraz już nie to najbardziej martwi rolników. Bardziej boją się o jakość zboża, przede wszystkim pszenicy konsumpcyjnej. Gorsza jakość to niższa cena. A o jeszcze mniejszych zarobkach rolnicy nawet nie chcą myśleć. Zdaniem wójta gminy Krasne po naszym wejściu do unii najbardziej spadły dochody producentów zbóż. W tej chwili prawie cały zysk ze sprzedaży ziarna pochłaniają koszty. Ceny nawozów, środków ochrony roślin i paliwa są już na poziomie unijnym, a dochody rolników dużo niższe.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności