Ceny zbóż, notowania, aktualności

Dopłaty do utylizacji

Dopłaty do utylizacji
Według informacji ARIMR, w zeszłym roku, na pomoc dla firm zajmujących się utylizacją padłych zwierząt Agencja wydała ponad 20 mln zł. W tym roku ma być to suma o prawie 4 mln zł wyższa. Jednak firm utylizacyjnych to nie cieszy.

Nie dość, że od początku roku nie dostały na utylizację ani grosza, to jeszcze umowy z nimi Agencja podpisze dopiero w kwietniu. Taka sytuacja powtarza się co roku. Firmy utylizacyjne nie są zadowolone także z podziału pieniędzy. Twierdzą, że jest on niesprawiedliwy.

Od początku roku, zakłady utylizacyjne, nie otrzymywały dofinansowania z ARIMR. Do czasu kiedy Agencja nie przeleje pieniędzy na ich konta, kłopoty finansowe firm są nie do uniknięcia- twierdzą przedstawiciele branży. A i potem może być różnie. W tym roku część firm utylizacyjnych nie pobiera od rolników żadnych opłat. Jednak niedługo sytuacja może się zmienić.

Obciążanie tymi opłatami rolników może jednak spowodować, że padłe zwierzęta znowu przestano trafiać do specjalistycznych firm bo gospodarzy nie będzie stać na pokrycie kosztów utylizacji.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności