Ceny zbóż, notowania, aktualności

Drożeje śruta sojowa

Drożeje śruta sojowa
Okres przedświąteczny to słaby sezon dla handlu zbożem. W tym roku jednak mały popyt utrzymuje się od jesieni. - Zapotrzebowanie na wszystkie zboża jest minimalne - narzekają maklerzy. Natomiast podaż jest bardzo duża. Ziarna zebrano w tym roku, jak podał ostatnio GUS, o 26,7 proc. więcej niż w 2003 roku. Magazyny są pełne. Transakcji jest mało. Producenci pasz interesują się tylko kukurydzą, która kosztuje 380 - 420 zł za t, w zależności od jakości ziarna.

Ceny innych zbóż są - według oceny producentów - zbyt niskie. Pszenicę konsumpcyjną można sprzedać za 410 - 440 zł za t. W każdym przypadku o cenie decyduje jakość ziarna i miejsce sprzedaży. Tańsza od jęczmienia jest pszenica paszowa (370 - 400 zł za t).

W tym tygodniu wzrosły ceny śruty sojowej. W poniedziałek wystawiano ten składnik pasz jeszcze po 790 zł za t (w porcie), a w piątek - po 830 zł za t. Prognozy mówią o dalszych podwyżkach, gdyż na światowych giełdach wzrosły notowania soi w kontraktach terminowych. Przed rokiem śruta sojowa była o wiele droższa i kosztowała ok. 1200 zł za t. Również śruta rzepakowa jest obecnie znacznie tańsza od ubiegłorocznej. Otręby pszenne i żytnie można kupić poniżej 200 zł za t.

Do końca roku sytuacja na rynku zbóż nie zmieni się. W okresie między świętami Bożego Narodzenia i Nowego Roku handel tymi produktami niemal zamiera. Dużego ruchu cen nikt nie spodziewa się także w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności