Ceny zbóż, notowania, aktualności

W ubojniach rozpoczął się sezon skupu bydła

W ubojniach rozpoczął się sezon skupu bydła
Wielu rolników właśnie teraz przeprowadza selekcję stad i pozbywa się części zwierząt. Podaż wzrosłą, więc ceny lekko zniżkują. Nawet na Podlasiu, gdzie do tej pory stawki były jedne z najwyższych, nikt już nie płaci za byki 5 zł. Ceny krów spadły poniżej 4 zł za kilogram.

W gorszej sytuacji są rolnicy z wielkopolski i województwa lubuskiego. Nie dość, że oferowane im ceny są znacznie niższe, to jeszcze na sprzedaż muszą czekać około miesiąca, bo ze względu na małe zamówienia handlu uboje są ograniczane. Na południu i wschodzie kraju zwierzęta od rolników odbierane są od ręki. Jak mówią w zakładach - jeśli ktoś musi czekać, to tylko pośrednicy.

Ceny skupu zależą przede wszystkim od wagi i umięśnienia zwierząt. Buhaje eksportowe powyżej 550 kg kupowane są po 4,80 zł. Lżejsze nawet po 4,20 zł. Jednak największe różnice są w cenach krów rzeźnych. Bardzo zróżnicowane są także ceny cieląt. Rolnicy liczą sobie od 5 nawet do 12 zł za kilogram. Najdroższe zwierzęta sprzedawano w tym tygodniu na podlaskich targowiskach.Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności