Ceny zbóż, notowania, aktualności

Małe zainteresowanie zbożem

Małe zainteresowanie zbożem
Firmy pośredniczące w handlu zbożem mają powody do narzekań. Bardzo mało jest ostatnio transakcji. Klienci najczęściej pytają o kukurydzę. Handel pozostałymi zbożami odbywa się głównie na rynkach lokalnych. Młyny i mieszalnie pasz zaopatrywane są przez rolników z sąsiedztwa. Podaż jest wszędzie bardzo duża, wożenie ziarna na większe odległości nie ma więc sensu.

 - Kukurydza z tegorocznych zbiorów wystawiana jest w tym tygodniu po 410 - 420 zł za kg, do odbioru w południowo-zachodnich regionach kraju - informuje Jan Urbanek z Domu Handlowego Agro w Łodzi. Znacznie tańsza jest pszenica paszowa, dostępna już po 390 - 400 zł za t. Jest jej w tym roku bardzo dużo, ale sprzedać trudno.

Nie ma też ostatnio większego zainteresowania pszenicą konsumpcyjną. Można ją na giełdach kupić już od 430 zł za t. Jeśli utrzyma się niski kurs euro, to cena w skupie interwencyjnym w listopadzie będzie zbliżona do obecnej rynkowej. Wszyscy zastanawiają się więc jak postąpią rolnicy, którzy mają to zboże. Czy zdecydują się je szybko sprzedać czy raczej będą czekać na wzrost notowań. Nie nastąpi on prawdopodobnie wcześniej niż na przełomie roku.

Utrzymuje się niska cena na otręby. Pszenne są dostępne po 200 - 210 zł za t, a żytnie po 180 - 190 zł za t. Nadal tania jest też śruta sojowa.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności