Ceny zbóż, notowania, aktualności

Gwałtowny spadek cen zbóż

Gwałtowny spadek cen zbóż
Na giełdach towarowych sytuacja na rynku zbóż znacznie gorsza niż przed miesiącem. Producenci obserwując spadek kursu euro i mając na głowie różne płatności zdecydowali się teraz wystawić dużo ziarna na sprzedaż.

Ceny w całym kraju zaczęły więc gwałtownie spadać. Najdramatyczniej wygląda sytuacja na rynku żyta. Ziarna nie kupują gorzelnie, bo mają duże zapasy spirytusu gorzelnianego. Poza tym wolą mokrą kukurydzę, której jest pod dostatkiem.

Kończy się też eksport żyta, a w Niemczech zapasy tego zboża wypuszczono z rezerw państwowych. Dlatego tonę żyta konsumpcyjnego można już kupić po 310 zł, a paszowego po 270 zł.

Nie najlepsza jest też sytuacja z pszenicą. Młyny i eksporterzy kupują tylko taką o zawartości białka powyżej 13 proc. i zawartości glutenu ponad 30 proc. Ceny kształtują się na poziomie 430-450 zł z dowozem.

Nie ma chętnych na pszenżyto, a ceny spadły w ciągu tygodnia średnio o 10 zł za tonę. Bardzo dużo jest kukurydzy, chociaż ostatnie deszcze i wilgoć wstrzymały wyjazd kombajnów na pole. Jedynie na jęczmień jest popyt.Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności