Większe zainteresowanie rolników zakupem państwowych gruntów

Rzeczniczka Agencji Nieruchomości Rolnych, Grażyna Kapelko, powiedziała, że zwiększyło się zainteresowanie rolników zakupem państwowych gruntów. Dodała, że – według Agencji – ceny ziemi lekko wzrosną.

Grażyna Kapelko, która była gościem „Sygnałów Dnia” w Pierwszym Programie Polskiego Radia, poinformowała, że Agencja Nieruchomości Rolnych ma jeszcze do sprzedania 530 tysięcy hektarów ziemi, a należące do niej kolejne 2 miliony 500 tysięcy hektarów są w dzierżawie.

Najtrudniej o należącą do Skarbu Państwa ziemię jest w Wielkopolsce, na Kujawach i w Małopolsce, gdyż tam zainteresowanie rolników jest największe. Ponadto – powiedziała Grażyna Kapelko – jest tam wiele gruntów wchodzących w skład rezerwy reprywatyzacyjnej, których nie można sprzedać. Grażyna Kapelko podkreśliła, że zainteresowanie ziemiami należącymi do Skarbu Państwa wzrosło wobec stagnacji prywatnego obrotu gruntami.

Rolnicy – wyjaśniła rzeczniczka Agencji Nieruchomości Rolnych – liczą bowiem na wzrost opłacalności produkcji, w związku z unijnymi dopłatami bezpośrednimi, oraz na wzrost cen ziemi. Ponadto – dodała Grażyna Kapelko – rolnicy nie mają alternatywy dla pracy poza wsią i stąd ich większe zainteresowanie ziemią. Zdaniem gościa „Sygnałów Dnia” nie ma obaw, że polską ziemię należącą do Skarbu Państwa wykupią cudzoziemcy.

Do tej pory nabyli oni 900 hektarów, a dzierżawią około 180 tysięcy. Grażyna Kapelko przypomniała, że obywatele krajów Unii Europejskiej dopiero za 12 lat będą mogli u nas kupować ziemię na takich samych zasadach jak Polacy.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa