Ceny zbóż, notowania, aktualności

Na rynku zbóż małe obroty, ustabilizowane ceny

Na rynku zbóż małe obroty, ustabilizowane ceny
W handlu zbożem miniony tydzień nie przyniósł istotnych zmian. Ceny pszenicy konsumpcyjnej kształtują się w granicach 670 - 700 zł za t. W dobrej sytuacji są ci, którzy mają żyto. Jest na nie duży popyt, co umożliwia powolny, ale stały wzrost cen - są już oferty po 570 - 580 zł za t.

Zdaniem Piotra Beśki z Eternus Brokers windowanie cen może spowodować, że opłacalny stanie się importu żyta z Niemiec. Rezerwy tego zboża są w UE znaczne i Bruksela chce je zredukować. Niektóre firmy już przygotowują propozycje sprzedaży żyta z dostawą od maja. Na razie ceny zbóż z importu są wysokie i przez to mało konkurencyjne.

Nie zmieniły się w ostatnich dniach notowania zbóż paszowych. Pszenica wystawiana jest po ok. 700 zł za t, czyli nie taniej niż konsumpcyjna, jęczmień paszowy jary kupowany jest po 575 zł za t (loco województwo świętokrzyskie).

Rosną ceny śruty sojowej. W tych dniach była ona wystawiana już po 1500 - 1550 zł za t (odbiór w porcie). Ceny śruty słonecznikowej wynoszą na granicy wschodniej do 690 - 700 zł za t. Otręby pszenne na południowej granicy dostępne są po 445 - 450 zł za t, a za pakowane w worki, z dostawą, trzeba zapłacić nawet 530 zł za t.

Wysokie notowania zbóż i innych składników powodują, że bardzo drogie są gotowe pasze. Narzekają przede wszystkim hodowcy drobiu, zwłaszcza że ceny jaj ostatnio spadły. Zapasy jaj są u producentów tak duże, że nie udało się ich rozładować do świąt. Tymczasem po Wielkanocy zapotrzebowanie na te produkty spada.

W przyszłym tygodniu, jak zwykle po świętach, handlowcy spodziewają się zmniejszonego zapotrzebowania także na inne produkty rolne: na mięsa i zboża.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności