Ceny zbóż, notowania, aktualności

Drogi materiał siewny

Drogi materiał siewny
Ceny kwalifikowanego materiału siewnego zbóż wzrosły w porównaniu z zeszłym rokiem nawet o 30 proc. Mimo to zainteresowanie rolników jest podobne jak w roku ubiegłym. Skończyło się już pszenżyto jare i popularny w tym roku owies, ale rolnicy nadal pytają o pszenicę i jęczmień.

W kujawsko-pomorskiem rolnicy zaczęli jednak zakupy w tym roku o dwa tygodnie wcześniej, bojąc się, że materiału siewnego zbóż może zabraknąć.

W centrali Nasiennej w Mogilnie mimo dość wysokich cen sprzedaż materiału siewnego w porównaniu z zeszłym rokiem się nie zmniejszyła. Niestety z powodu braku pieniędzy stosunkowo niewielu rolników wymienia regularnie materiał siewny, choć jest to konieczne.

W Mogilnie twierdzą, że na wzrost cen materiału siewnego oprócz zeszłorocznej suszy wpłynęło też zlikwidowanie dotacji na postęp biologiczny, którą otrzymywały firmy produkujące materiał. Wynosiła ona 10 zł do 1 kwintala.

Kwintal pszenicy kosztuje od 80 zł za niekwalifikowane ziarno paszowe do 130 zł za zaprawiane nasiona najwyższej jakości. Ceny od zeszłego roku wzrosły średnio o 10 złotych za kwintal, niestety równocześnie spadło zainteresowanie. W niektórych centralach jest ono niższe nawet o połowę.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności