Ceny zbóż, notowania, aktualności

Minister rolnictwa interweniuje i odblokowuje

Minister rolnictwa interweniuje i odblokowuje
Skup interwencyjny wieprzowiny i dopłaty do jej eksportu oraz dodatkowy kontyngent na importu zbóż spoza Unii to reakcja rządu na dramatyczną sytuację na rynku wieprzowiny i... groźby blokowania dróg.

Minister Rolnictwa Wojciech Olejniczak zapewniał wczoraj w Sejmie, że lada chwila Agencja Rynku Rolnego rozpocznie skup 25 tys. ton mięsa wieprzowego na zapasy państwowe. Jednocześnie Agencja będzie dopłacała po 2 zł do kilograma świeżego mięsa tak, by 40 tys. mogło zostać w ten sposób wyeksportowane poza granice europejskie. Tym samym - według Olejniczaka - uda się ściągnąć z rynku ponad 60 tys. ton mięsa czyli - tyle ile według resortu wynosi nadwyżka podaży nad popytem.

Minister zapewniał też, że tymi działaniami udało mu się uspokoić liderów związków rolniczych, z którymi wczoraj spotkał się w resorcie, a którzy zapowiadali blokady dróg w kraju jeśli sytuacja na rynku wieprzowiny się nie poprawi. W tym tygodniu w różnych rejonach kraju rolnicy blokowali drogi protestując przeciwko nieopłacalności hodowli świń.

Tzw. świńska górka, czyli nadprodukcja, z którą mamy do czynienia od 2002 roku prowadzi do systematycznego spadku cen skupu. Jeszcze w 2001 roku za kilogram świni rolnicy dostawali 4,6 zł. W 2002 - 3,6, 2003 - 3,2, teraz poniżej 3 zł. Na spadek cen skupu nakłada się drastyczny wzrost cen pasz z jakim mamy do czynienia od jesieni zeszłego roku. Obecnie cena pszenicy zależnie od regionu kraju waha się od 700 do 750 zł za tonę. To sprawia, że od kilku miesięcy rolnicy wycofują się z hodowli świń, gwałtownie spada liczba macior i prosiąt, Zdaniem wielu ekspertów to sprawi, że w II połowie roku będziemy mieli przewagę popytu nad podażą i wzrost cen wieprzowiny, która już w czerwcu dojdzie do 3,5 zł za kg, a pod koniec roku do 4,6 zł.

Minister Wojciech Olejniczak poinformował też, że rząd uruchomił dodatkowy kontyngent bezcłowy zboża spoza Unii. Importerzy będą mogli sprowadzić 4 tys. ton jeszcze w pierwszym kwartale. Ma to ustabilizować ceny na obecnym poziomie.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Powrót do aktualności