Ceny zbóż, notowania, aktualności

Pszenica tańsza niż na początku maja

Pszenica tańsza niż na początku maja
Na poniedziałkowym przetargu pszenicy konsumpcyjnej z rezerw Agencji Rynku Rolnego średnia cena wyniosła 541,5 zł za t, przy wywoławczej 525 zł za t. Sprzedano 50 tys. t; w środę do handlu ma trafić z rezerw agencyjnych 98 tys. t.

Wprowadzone przez Agencję nowe zasady przetargów, polegające na zwiększeniu ceny wywoławczej do 525 zł, utrzymanie 100 zł wadium za t i ograniczenie sprzedaży do 1,5 tys. t na jednego kupującego nie wpłynęły na wyraźny spadek cen. W minioną środę średnia cena była niższa niż wczoraj - wynosiła 524 zł za t, ale w ofercie było wtedy aż 120 tys. t. Zdaniem maklerów na spadek cen mogą raczej wpłynąć dalsze duże dostawy pszenicy na przetargi (w środę 98 tys. t, w czwartek 50 tys. t).

Dla porównania w pierwszej połowie maja cena pszenicy agencyjnej na przetargach przekraczała 560 zł.

Na innych giełdach w poniedziałek ceny zbóż były nadal wysokie, np. w Szczecinie Temida Broker oferowała jęczmień paszowy po 540 - 580 zł za t, a pszenżyto po 500 - 560 zł za t. Cena kukurydzy ustabilizowała się na poziomie 500 - 550 zł za t. Brakowało na wielu giełdach pszenicy i żyta paszowego. Łatwiej jest o ziarno konsumpcyjne. Na giełdzie NetBrokers maksymalna cena pszenicy konsumpcyjnej sięgała wczoraj 600 zł za t, a żyta konsumpcyjnego - 520 zł za t.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności