Ceny zbóż, notowania, aktualności

System skupu zboża umożliwia nieuczciwe zachowanie

System skupu zboża umożliwia nieuczciwe zachowanie
Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Andrzej Chodkowski przyznał, że system interwencyjnego skupu zboża umożliwia nieuczciwe zachowanie składujących państwowe zboże w prywatnych magazynach.

Gość radiowych "Sygnałów Dnia" nawiązał do zniknięcia prawie 13 tysięcy ton zboża należącego do Agencji Rynku Rolnego, które składowano w trzech elewatorach w województwie zachodniopomorskim należących do posła Ryszarda Bondy. Zachodniopomorski oddział Agencji Rynku Rolnego nadal prowadzi czynności kontrolne.

Agencja powiadomiła też trzy prokuratury o zniknięciu państwowego zboża. Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Andrzej Chodkowski powiedział, że po ostatnim gwałtownym wzroście cen zbóż i panice na rynku, udało się, poprzez sprzedaż zapasów Agencji, ustabilizować sytuację.

W zeszłym tygodniu Agencja wystawiła na przetargach 100 tysięcy ton zbóż, a w tym tygodniu ilość tego zboża zostanie zwiększona do 150 tysięcy ton. "Może te ilości pozwolą pokryć ten deficyt, który wystąpił okresowo na rynku"- powiedział wiceminister Chodkowski.

Gość "Sygnałów dnia" dodał, że zdecydowany wpływ na powstanie tego deficytu było zwiększone zapotrzebowanie na zboże paszowe. Wiceminieter Chodkowski zauważył, że jednym z największych problemów Agencji Rynku Rolnego jest brak wiarygodnego systemu prognozowania sytuacji w rolnictwie.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Powrót do aktualności