Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rosną ceny nawozów

Rosną ceny nawozów
Najbardziej popularna o tej porze saletra amonowa kosztuje już około 540 zł/t. W tym roku były już dwie podwyżki i na tym może się nie skończyć, bo towaru brakuje. Jeszcze gorzej jest z mocznikiem, który będzie potrzebny rolnikom już za kilka dni. Tymczasem magazyny są puste, sprzedaż odbywa się na zapisy, a czekać trzeba nawet kilka tygodni. Bywały już lata, że nasze zakłady chemiczne wysyłały nawozy za granicę, a wkraju towaru brakowało. Tak będzie chyba i tym razem - komentują handlowcy. Brakuje nawet mocznika importowanego ze wschodu, który chociaż gorszej jakości, ale był znacznie tańszy. Teraz importowany z Rosji, Ukrainy czy Litwy firmy sprowadzają po 590 zł/t, a do sprzedaży oferują po 650-660 zł/t. To niewiele mniej niż kosztuje krajowe, dlatego chętnych mało. Jak na razie żadnego kłopotu nie ma tylko z najdroższymi nawozami wieloskładnikowymi.

Mocznik to dla rolników nawóz podstawowy, ale jego sprzedaż gwałtownie rośnie tylko wiosną. Wtedy moga pojawiać się problemy z ciągłością dostaw - komentują wytwórcy, ale dodają że produkcja idzie pełną parą.

W tym roku nie mamy co liczyć na wzrost zużycia nawozów - mówią eksperci. Rolnicy nie mają pieniędzy. Mało kto decyduje się także na kredytowanie, bo miesięcznie cena nawozów wzrasta wtedy o ponad 1 proc.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności